tisdag, juli 12

Dagens (eller förra veckans, men who gives a shit) komplimang

Jag skrattade precis högt åt boken jag läser och kom att tänka på när min jobbarkompis för nån vecka sen sa nåt så himla fint. Vi var på säljmötet och satt och käkade middag med lite distributörer och så började han hetsa om att dom skulle berätta en historia för mig. Vilket dom gärna gjorde. Och den var jättejätterolig så jag skrattade högt flera gånger. Efteråt sa min kollega: Jag visste att du skulle tycka om den. Så fort jag hörde den så tänkte jag på hur du skulle tycka om den och hur ditt skratt skulle liksom porla ut. Först lite grann, sen jättemycket. Jag var bara tvungen att höra det för det är så underbart.

Det tyckte jag var så himla fint sagt så jag sitter här flera veckor senare och blir varm i hjärtat. Jag har ett skratt som gör folk glada. Kanske min finaste komplimang nånsin. Den ska jag också stoppa ner i konservburken.

4 kommentarer:

Kära Syster sa...

Så himla fint att du bjussar på komplimangen! Man blir varm i hjärtat och vill också lägga i en burk. En egen. Ifall du tappar bort din och behöver en i reserv, liksom. /Anna

Linn sa...

Men fina du! Gulle dig!

The real syster sa...

haha det är kul att 'kära syster' också heter Anna, för en sekund undrade jag om jag håller på o bli schizo och mitt alter ego skriver bloggkommentarer. could be worse. men det va ju inte det jag skulle säga: jaha va härligt ni ser ut o ha det i italien, jaja, gött! men, jag är inte bitter, är precis påväg till min första arbetsdag här, hustla ihop lite pengar så jag kan åka iväg o... campa kanske? men du sis, ha det härligt i lyxstugan vid como-sjön, igen, jättekul för er! verkligen! ;) (oh no she didn't) puss o kram hälsa mapa ha det riktigt gött! o ring nångång i veckan! ok hejdå

Lfthmn sa...

Det är det som är så bra med bloggen, den är som en konservburk. Nu är den komplimangen sparad för alltid!

Håller med dig, väldigt fint sagt, förresten!