Vi kan väl fortsätta lite på temat minnen till musik. När jag kom in på kontoret imorse så spelades nån Lars Winnerbäcklåt i receptionen och det tog kanske nån sekund innan jag slängdes tillbaka till hösten 2005. Jag jobbade på bank i Västra Frölunda. Tog ettan från Stockholmsgatan varje morgon i pennkjol och skjorta. I högklackat och med ordentligt smink och ljusmålade naglar. Det var alltid septemberoktober. jag somnade nånstans vid Stampen. Jag tror jag hade 50 låtar eller nåt sånt på min mp3-spelare som gick på repeat. Lars Winnerbäck, Snook och Timbuktu kommer jag ihåg. En kaffe och en gillad bagel på Coffee House till frukost. Det var alltid grått och blåsigt. Lars Winnerbäck kommer alltid vara grått och blåsigt för mig. Och ganska ensamt. Jag jobbade, jag åkte hem, jag sov. Och sen gjorde jag om samma sak dagen efter. Jag var tjugotvå år och såg på Buffy på kvällarna och stämplade inbetalningskort på dagarna. Tacka gudarna för januari 2006 och Australien och ett liv som faktiskt levde.
Jag tänker på det ibland. Vad som hade hänt om jag inte hade åkt. Hade vi blivit ihop på riktigt då, jordnötsmannen och jag? Flyttat ut till ett hus på nästan landet? Jag hade tagit lilla bilen till jobbet på morgonen i min pennkjol och gett halvkassa investeringsråd till trötta femtioåringar. Han hade snickrat saker. Lekt övervuxna med två barn tidigt. Här kan jag inte tänka på det längre, för den genuina lyckan över att det inte blev så infinner sig och tar över.
Always a good idea
1 vecka sedan
7 kommentarer:
Ah... fint minne. Gillar fina minnen. Särskilt när de är just minnen och inget annat. /Anna
Åh, de där "det som kunde bli" tycker jag ibland är intressantare än hur det faktiskt blev. Inte tvunget bättre, men intressantare.
Hm. Jag bodde också i Göteborg då. Som du vet. Jobbade som väktare i Mölndal, tog bussen ut från Slottsskogen varje eftermiddag. Undrar om vi såg varandra. Undrar om vi hade börjat prata, trots pennkjol och uniform, eftersom vi hade samma melodier i öronen?
MEN, jag har också bott på Stockholmsgatan! Och på solrosgatan vid munkebäck, och tagit ettan en miljard gånger. Kände igen mig så himla mycket.
Kommer du rentav härifrån från början? Å vad spännande.
Anna: tack.
Jenny: jag vet! Älskar att tänka sånt.
Mirijam: jag hängde på ICIs club bagheera och spritluckan på söndagar på dåvarande Madison. Du?
Johanna: bodde på Jörgensgatan, precis uppe vid hållplatsen, när jag pluggade. Är från Lidköping från början.
Spritluckan, Rumpan Bar och det där stället som ligger... ehh. Ja, men mest typ barhäng runt Linné iaf.
Det känns ju som att vi måste ha sprungit på varandra NÅN GÅNG. Sjukt ju.
Skicka en kommentar