måndag, augusti 15

Man ba *unfriend*

I facebookfeeden: Happy 5th Birthday To Our Cats~ Cory & Trevor!!!

7 kommentarer:

emster sa...

skottpengar på sånt.

friggin LOVE ditt kort på bloggen. man vill bara släta av dig så snygg du är!

inte skyldig sa...

Hahaha! Det är så jävla kul. Helt efterblivet ju.

Kerstin sa...

Lite som när några bekanta till mig, ett par nyblivna föräldrar gjorde en FB-profil till sin son... fast eftersom folk som är en dag gamla inte kan skaffa FB skrev de att han var född -81, inte -11. Dvs nyfödd 30-åring. Vad var tanken? Att han skulle få sitt FBkonto när han fyller 15? "Grattis gubben, vi har lagt till alla dina (dvs deras) vänner samt fyllt i dina intressen och politiska åsikter. Enjoy!"

Maria sa...

Hahahahaha!

Linn sa...

Emster: Du kan vara snygg!

Inte skyldig: Jag veeeet!

Kerstin: alltså jag vet inte riktigt om jag ska skratta eller gråta. Det var det sjukaste jag har hört.

Maria: hehe.

berättaren sa...

Tycker det är lika oförlåtligt med föräldrar som har bloggar där de bara skriver om sina barn. Och lägger upp bild efter bild och skriver om alla gulliga (läs tråkiga) saker de gjort om dagarna, med uppdateringar var fjärde timme, och dessutom länka till bloggen på facebook så att ingen komme undan. Typ "Lillan tar en eftermiddagslur, se så söööt hon är! :D :D :D Nu ska jag vika tvätt och sen tar jag en tupplur jag också." Ja ba: Orka bry sig om ditt ointressanta liv!? Finns en diplomatisk funktion på fb: "Dölj allt från Åsa/Maria/Lena/Ann-Katrin". Så slipper man såra någons känslor. För det kan ju skapa onödiga familjegräl om man plockar bort sin egen syrra som vän. Lite tajt stämning på kräftskivan i stugan.

Linn sa...

Hidefunktionen är min bästa kompis. Utan den skulle jag ha gjort slut med massor med kompisar för längesen.

Och såna bloggar behöver inte innehålla barn heller. Det räcker med att få läsa om träningstimmar och bristen på matintag. Förutom när dom 'unnar sig' typ kladdkakabullartårta fem gånger om dagen. Ba orka.

och hehe, ja det kan ju onekligen bli lite jobbigt.